Littelfuse V20E275P
V20E275P picture photo
Mfg. Part Number
V20E275P
Brief Description
VARISTOR 387V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E275P.pdf
Availability of V20E275P
QUANTITY
V20E275P Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E275P
Internal Part NumberEIS-V20E275P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)387V
Varistor Voltage (Typ)430V
Varistor Voltage (Max)473V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts275VAC
Maximum DC Volts350VDC
Energy190J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E275P
Related LinksV20E, V20E275P Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E275P Details Description
Related parts for V20E275P
ADAPTER DB9P RJ45/MALE 8 CONTACT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS 5.08MM datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 25MSPS SAMPL 32-QFN datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 16SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 320MA 450 MOHM datasheet.pdf
RES 43 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 60V 400A 2TOWER datasheet.pdf
FIXED IND 430NH 470MA 1.15 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V X5R 1206 datasheet.pdf