Littelfuse V20E275PL1B7
V20E275PL1B7 picture photo
Mfg. Part Number
V20E275PL1B7
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 387V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E275PL1B7.pdf
Availability of V20E275PL1B7
QUANTITY
V20E275PL1B7 Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E275PL1B7
Internal Part NumberEIS-V20E275PL1B7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)387V
Varistor Voltage (Typ)430V
Varistor Voltage (Max)473V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts275VAC
Maximum DC Volts350VDC
Energy190J
Package / CaseDisc 20mm