Littelfuse V20E385PL3T
V20E385PL3T picture photo
Mfg. Part Number
V20E385PL3T
Brief Description
VARISTOR 558V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E385PL3T.pdf
Availability of V20E385PL3T
QUANTITY
V20E385PL3T Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E385PL3T
Internal Part NumberEIS-V20E385PL3T
SeriesUltraMOV™
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)558V
Varistor Voltage (Typ)620V
Varistor Voltage (Max)682V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts385VAC
Maximum DC Volts505VDC
Energy300J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E385PL3T
Related LinksV20E3, V20E385PL3T Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E385PL3T Details Description
Related parts for V20E385PL3T
TVS DIODE 7.5VWM 6TSOC datasheet.pdf
VARISTOR 1425V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IDC CABLE - HPL60H/AE60G/HPL60H datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CABLE KIT SIDEWINDER - EBX-22 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 116W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.63V datasheet.pdf