Littelfuse V20E460PL1T1
V20E460PL1T1 picture photo
Mfg. Part Number
V20E460PL1T1
Brief Description
VARISTOR 675V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E460PL1T1.pdf
Availability of V20E460PL1T1
QUANTITY
V20E460PL1T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E460PL1T1
Internal Part NumberEIS-V20E460PL1T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)675V
Varistor Voltage (Typ)750V
Varistor Voltage (Max)825V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts460VAC
Maximum DC Volts615VDC
Energy360J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E460PL1T1
Related LinksV20E46, V20E460PL1T1 Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E460PL1T1 Details Description
Related parts for V20E460PL1T1
SW CONVEX PLNGR SPDT 10A QC 125V datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 625FCBGA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DC 4 WIRE 2 METER 90 DEG M8 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf