Littelfuse V20E510PL2B7
V20E510PL2B7 picture photo
Mfg. Part Number
V20E510PL2B7
Brief Description
VARISTOR 738V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E510PL2B7.pdf
Availability of V20E510PL2B7
QUANTITY
V20E510PL2B7 Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E510PL2B7
Internal Part NumberEIS-V20E510PL2B7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)738V
Varistor Voltage (Typ)820V
Varistor Voltage (Max)902V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts510VAC
Maximum DC Volts670VDC
Energy365J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E510PL2B7
Related LinksV20E51, V20E510PL2B7 Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E510PL2B7 Details Description
Related parts for V20E510PL2B7
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.65V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 68PLCC datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 3.43MM datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf