Littelfuse V20E550PL2B
V20E550PL2B picture photo
Mfg. Part Number
V20E550PL2B
Brief Description
VARISTOR 819V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20E550PL2B.pdf
Availability of V20E550PL2B
QUANTITY
V20E550PL2B Order Process
Ship out your order
Specifications of V20E550PL2B
Internal Part NumberEIS-V20E550PL2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)819V
Varistor Voltage (Typ)910V
Varistor Voltage (Max)1001V (1.001kV)
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts550VAC
Maximum DC Volts745VDC
Energy370J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20E550PL2B
Related LinksV20E5, V20E550PL2B Datasheet, Littelfuse Distributor
V20E550PL2B Details Description
Related parts for V20E550PL2B
JUMPER-H1503TR/A3048R/H1503TR12" datasheet.pdf
KIT DEV DK32 EMBEDDED CTRLR datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ADJ HYSTER SOT23-5 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACTOR 60A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
UNIV BEAM CONN #6 AWG - 500 K datasheet.pdf