Littelfuse V20P150L1B7
V20P150L1B7 picture photo
Mfg. Part Number
V20P150L1B7
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 216V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
V20P150L1B7.pdf
Availability of V20P150L1B7
QUANTITY
V20P150L1B7 Order Process
Ship out your order
Specifications of V20P150L1B7
Internal Part NumberEIS-V20P150L1B7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy120J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20P150L1B7
Related LinksV20P1, V20P150L1B7 Datasheet, Littelfuse Distributor
V20P150L1B7 Details Description
Related parts for V20P150L1B7
CONN HEADER .100 SINGL STR 25POS datasheet.pdf
Crystal 16.6700MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/1.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X8R 1206 datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 9100PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf