TE Connectivity Potter & Brumfield Relays V23030C2017A106
V23030C2017A106 picture photo
Mfg. Part Number
V23030C2017A106
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 12V
Datasheet Download
V23030C2017A106.pdf
Availability of V23030C2017A106
QUANTITY
V23030C2017A106 Order Process
Ship out your order
Specifications of V23030C2017A106
Internal Part NumberEIS-V23030C2017A106
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesV23030, AXICOM
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current64.8mA
Coil Voltage12VDC
Contact Form6PDT (6 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time8ms
Release Time2ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power778 mW
Coil Resistance185 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V23030C2017A106
V23030C2017A106 Details Description
Related parts for V23030C2017A106
RES 200 OHM 25W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC CTRLR SYNCH BUCK 8BIT 32LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RESONATOR CER 40.00MHZ SMD datasheet.pdf
CBL R/A MMCX/R/A MMCX 6" RG316 datasheet.pdf
BOARD EVAL XCL206B153AR-G 1.5V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 33.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf