TE Connectivity Potter & Brumfield Relays V23079G1008B301
V23079G1008B301 picture photo
Mfg. Part Number
V23079G1008B301
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 3V
Datasheet Download
V23079G1008B301.pdf
Availability of V23079G1008B301
QUANTITY
V23079G1008B301 Order Process
Ship out your order
Specifications of V23079G1008B301
Internal Part NumberEIS-V23079G1008B301
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model1393788-3.pdf
Standard Package20,000
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesV23079, AXICOM
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current46.7mA
Coil Voltage3VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)2.25 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.3 VDC
Operate Time4ms
Release Time4ms
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Power140 mW
Coil Resistance64 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V23079G1008B301
V23079G1008B301 Details Description
Related parts for V23079G1008B301
IC FLASH 4MBIT 80NS 44SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1960MHZ 0805 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
MEMORY CARD SD MICRO M2 4GB datasheet.pdf
RES 226K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 37.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf