| Internal Part Number | EIS-V230LA40APX2855 | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | LA | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 324V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 360V | |
| Varistor Voltage (Max) | 396V | |
| Current - Surge | 6.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 230VAC | |
| Maximum DC Volts | 300VDC | |
| Energy | 122J | |
| Package / Case | Disc 20mm | |