Littelfuse V230LT10
V230LT10 picture photo
Mfg. Part Number
V230LT10
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 324V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V230LT10.pdf
Availability of V230LT10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
V230LT10 Order Process
Ship out your order
Specifications of V230LT10
Internal Part NumberEIS-V230LT10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLT
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)324V
Varistor Voltage (Typ)360V
Varistor Voltage (Max)396V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts230VAC
Maximum DC Volts300VDC
Energy35J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V230LT10
Related LinksV230, V230LT10 Datasheet, Littelfuse Distributor
V230LT10 Details Description
Related parts for V230LT10
SWITCH UNIT KNOB 2POS MOM BLACK datasheet.pdf
HARDWARE RAIL ASSY 6.461" datasheet.pdf