TE Connectivity Potter & Brumfield Relays V23100V4312B010
V23100V4312B010 picture photo
Mfg. Part Number
V23100V4312B010
Brief Description
RELAY REED DPST 500MA 12V
Datasheet Download
V23100V4312B010.pdf
Availability of V23100V4312B010
QUANTITY
V23100V4312B010 Order Process
Ship out your order
Specifications of V23100V4312B010
Internal Part NumberEIS-V23100V4312B010
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Coil TypeNon Latching
Coil Current24mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)500mA
Switching Voltage200VAC, 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time0.75ms
Release Time0.15ms
FeaturesDiode
Contact MaterialRuthenium (Ru)
Coil Power288 mW
Coil Resistance500 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V23100V4312B010
V23100V4312B010 Details Description
Related parts for V23100V4312B010
CONN RECEPT 19POS .100 UNLOADED datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 74.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
H48-6 SHEET 100X100X10MM W/ADH datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 14" 2S CRS datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 200MA 6 OHM TH datasheet.pdf