Vicor Corporation V24A12C400BF
V24A12C400BF picture photo
Mfg. Part Number
V24A12C400BF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V24A12C400BF.pdf
Availability of V24A12C400BF
QUANTITY
V24A12C400BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12C400BF
Internal Part NumberEIS-V24A12C400BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12C400BF
Related LinksV24A12, V24A12C400BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12C400BF Details Description
Related parts for V24A12C400BF
SW SNAP SPDT 15A PLUNGER QC 125V datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 180 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
FITTING MALE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
15UF 10V 10X7X4MM 125C 20000H datasheet.pdf