Vicor Corporation V24A12E500BG
V24A12E500BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A12E500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V24A12E500BG.pdf
Availability of V24A12E500BG
QUANTITY
V24A12E500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12E500BG
Internal Part NumberEIS-V24A12E500BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12E500BG
Related LinksV24A12, V24A12E500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12E500BG Details Description
Related parts for V24A12E500BG
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 8POS 30AU datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 100MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
ANT PNL TRI 24DBI 5.1-5.8G NFEM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 2POS PIN datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC ENERGY METER MULTIFUN 40LFCSP datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf