Vicor Corporation V24A12E500BG2
V24A12E500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A12E500BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V24A12E500BG2.pdf
Availability of V24A12E500BG2
QUANTITY
V24A12E500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12E500BG2
Internal Part NumberEIS-V24A12E500BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12E500BG2
Related LinksV24A12, V24A12E500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12E500BG2 Details Description
Related parts for V24A12E500BG2
FUSE BOARD MOUNT 62MA 125VAC RAD datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/LATCH 4POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 9VOUT SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES 35 OHM 27LBGA datasheet.pdf