Vicor Corporation V24A12H400BN2
V24A12H400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A12H400BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V24A12H400BN2.pdf
Availability of V24A12H400BN2
QUANTITY
V24A12H400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12H400BN2
Internal Part NumberEIS-V24A12H400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12H400BN2
Related LinksV24A12, V24A12H400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12H400BN2 Details Description
Related parts for V24A12H400BN2
IC ADC 16BIT 10-MSOP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 1KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
DIN-POWER F048FL-9 0C1-1 datasheet.pdf
CABLE 6POS datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 2CH 192KHZ 20SOIC datasheet.pdf
FILTER LINE CABLES datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
JT 29C 29#16 PIN RECP datasheet.pdf
JT 55C 55#22D SKT RECP IN-LINE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 10A SYNC 34PQFN datasheet.pdf