Vicor Corporation V24A12H500BF
V24A12H500BF picture photo
Mfg. Part Number
V24A12H500BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V24A12H500BF.pdf
Availability of V24A12H500BF
QUANTITY
V24A12H500BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12H500BF
Internal Part NumberEIS-V24A12H500BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12H500BF
Related LinksV24A12, V24A12H500BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12H500BF Details Description
Related parts for V24A12H500BF
KIT ECONOMY FUSE datasheet.pdf
OSC XO 622.08MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 430KHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FUSE 125A 690V 00TN/80 AR UR datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 18POS PIN datasheet.pdf
CREE ML-E ON LINEAR BRD GRN datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf