Vicor Corporation V24A12H500BS2
V24A12H500BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A12H500BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V24A12H500BS2.pdf
Availability of V24A12H500BS2
QUANTITY
V24A12H500BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12H500BS2
Internal Part NumberEIS-V24A12H500BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.2%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12H500BS2
Related LinksV24A12, V24A12H500BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12H500BS2 Details Description
Related parts for V24A12H500BS2
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 8.6UH 1.85A 58 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER GVH 3POS SMD datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 350A 800V TO-200AC datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4854-A datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES NTWRK 32 RES 56 OHM 36LBGA datasheet.pdf