Vicor Corporation V24A12M400BG
V24A12M400BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A12M400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V24A12M400BG.pdf
Availability of V24A12M400BG
QUANTITY
V24A12M400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A12M400BG
Internal Part NumberEIS-V24A12M400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A12M400BG
Related LinksV24A12, V24A12M400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A12M400BG Details Description
Related parts for V24A12M400BG
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 32POS datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
IC VIDEO MULTIPLEXER 2X1 24QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.165" (4.20mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf