Vicor Corporation V24A15E300BG
V24A15E300BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A15E300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V24A15E300BG.pdf
Availability of V24A15E300BG
QUANTITY
V24A15E300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A15E300BG
Internal Part NumberEIS-V24A15E300BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A15E300BG
Related LinksV24A15, V24A15E300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A15E300BG Details Description
Related parts for V24A15E300BG
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT W/PGA 38-QFN datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL AUDIO 16-QSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 845 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf