Vicor Corporation V24A15E300BG3
V24A15E300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A15E300BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V24A15E300BG3.pdf
Availability of V24A15E300BG3
QUANTITY
V24A15E300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A15E300BG3
Internal Part NumberEIS-V24A15E300BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A15E300BG3
Related LinksV24A15, V24A15E300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A15E300BG3 Details Description
Related parts for V24A15E300BG3
CONN HEADER 11POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.5V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 39.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ST-17P1N8AA400S datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf
82UF 75V 9.53X41.3 AXI datasheet.pdf