Vicor Corporation V24A15E300BS2
V24A15E300BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A15E300BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W
Datasheet Download
V24A15E300BS2.pdf
Availability of V24A15E300BS2
QUANTITY
V24A15E300BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A15E300BS2
Internal Part NumberEIS-V24A15E300BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A15E300BS2
Related LinksV24A15, V24A15E300BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A15E300BS2 Details Description
Related parts for V24A15E300BS2
IC REG CHARGE PUMP 2V 0.1A 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 59VC SMC datasheet.pdf
RES 56 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 14POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS CABLE SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A datasheet.pdf