Vicor Corporation V24A15T400BS3
V24A15T400BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A15T400BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V24A15T400BS3.pdf
Availability of V24A15T400BS3
QUANTITY
V24A15T400BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A15T400BS3
Internal Part NumberEIS-V24A15T400BS3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A15T400BS3
Related LinksV24A15, V24A15T400BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A15T400BS3 Details Description
Related parts for V24A15T400BS3
CONN RCPT 70POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 10POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 5% 1/3W 0603 datasheet.pdf