Vicor Corporation V24A24C400BN
V24A24C400BN picture photo
Mfg. Part Number
V24A24C400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V24A24C400BN.pdf
Availability of V24A24C400BN
QUANTITY
V24A24C400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24C400BN
Internal Part NumberEIS-V24A24C400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24C400BN
Related LinksV24A24, V24A24C400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24C400BN Details Description
Related parts for V24A24C400BN
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 0.8A 200V SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC DRVR MOSF/IGBT 30A TO220-5 datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH 634462812 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T SOLDER SHORT datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf