Vicor Corporation V24A24C500B3
V24A24C500B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24C500B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V24A24C500B3.pdf
Availability of V24A24C500B3
QUANTITY
V24A24C500B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24C500B3
Internal Part NumberEIS-V24A24C500B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24C500B3
Related LinksV24A24, V24A24C500B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24C500B3 Details Description
Related parts for V24A24C500B3
CONN JACK W/ SLEEVE INSUL BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.65A 140 MOHM datasheet.pdf
MODULE IE MINIFIBERLINX-II datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN/ADAPTER/COMP datasheet.pdf
IC PROM PROG C-TEMP 5V 8-DIP datasheet.pdf