Vicor Corporation V24A24C500BG
V24A24C500BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A24C500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V24A24C500BG.pdf
Availability of V24A24C500BG
QUANTITY
V24A24C500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24C500BG
Internal Part NumberEIS-V24A24C500BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24C500BG
Related LinksV24A24, V24A24C500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24C500BG Details Description
Related parts for V24A24C500BG
CONN SOCKET DIMM 168POS T/H GOLD datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C HOTSWAP 2CH 8DFN datasheet.pdf
IC CLK DVR PLL 3.3 PROGR 96FBGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 41A TO263-3 datasheet.pdf
KIT REDI TOOL ADP151 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
SPACERS FOR PROTECTION datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
SINGLE WIRE SPLICE, SIZE 16, LC datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 46POS datasheet.pdf