Vicor Corporation V24A24E400BG2
V24A24E400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24E400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V24A24E400BG2.pdf
Availability of V24A24E400BG2
QUANTITY
V24A24E400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24E400BG2
Internal Part NumberEIS-V24A24E400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24E400BG2
Related LinksV24A24, V24A24E400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24E400BG2 Details Description
Related parts for V24A24E400BG2
CONN SMB PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
SLHD3X4 BLUE PVC DUCT BULK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FUSE datasheet.pdf
THERMOSTAT 110 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
187 POSITIVE LOCK REC CONT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf