Vicor Corporation V24A24E500BG2
V24A24E500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24E500BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V24A24E500BG2.pdf
Availability of V24A24E500BG2
QUANTITY
V24A24E500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24E500BG2
Internal Part NumberEIS-V24A24E500BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24E500BG2
Related LinksV24A24, V24A24E500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24E500BG2 Details Description
Related parts for V24A24E500BG2
IDC CABLE - MSC26K/MC26G/MSC26K datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MC34675 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 275VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM T/H datasheet.pdf