Vicor Corporation V24A24E500BG3
V24A24E500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24E500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V24A24E500BG3.pdf
Availability of V24A24E500BG3
QUANTITY
V24A24E500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24E500BG3
Internal Part NumberEIS-V24A24E500BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24E500BG3
Related LinksV24A24, V24A24E500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24E500BG3 Details Description
Related parts for V24A24E500BG3
IC DAC 10BIT R-R TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN SPRING 20POS SNGL .197 PCB datasheet.pdf
FUSE BLOCK BOLT DOWN 125V CHASS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION DPST 0.6A datasheet.pdf
SVZ 7.62HP/04/180SF SN BK BX datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf