Vicor Corporation V24A24E500BL
V24A24E500BL picture photo
Mfg. Part Number
V24A24E500BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V24A24E500BL.pdf
Availability of V24A24E500BL
QUANTITY
V24A24E500BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24E500BL
Internal Part NumberEIS-V24A24E500BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24E500BL
Related LinksV24A24, V24A24E500BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24E500BL Details Description
Related parts for V24A24E500BL
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
IC SENSOR TCH PURETOUCH 28SSOP datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE A 30POS datasheet.pdf
IGBT 1200V 260A 1250W PLUS247 datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CIR 31C 31#16 SKT RECP LINE datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf