Vicor Corporation V24A24H300BS
V24A24H300BS picture photo
Mfg. Part Number
V24A24H300BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W
Datasheet Download
V24A24H300BS.pdf
Availability of V24A24H300BS
QUANTITY
V24A24H300BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24H300BS
Internal Part NumberEIS-V24A24H300BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24H300BS
Related LinksV24A24, V24A24H300BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24H300BS Details Description
Related parts for V24A24H300BS
KNOB BLK/MATTE.75"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
BOARD DEMO IRS2092S/IRF6645 datasheet.pdf
CAP MICA 91PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 48V datasheet.pdf
RES 128K OHM 1W 0.01% RADIAL datasheet.pdf