Vicor Corporation V24A24H500BF3
V24A24H500BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24H500BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V24A24H500BF3.pdf
Availability of V24A24H500BF3
QUANTITY
V24A24H500BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24H500BF3
Internal Part NumberEIS-V24A24H500BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24H500BF3
Related LinksV24A24, V24A24H500BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24H500BF3 Details Description
Related parts for V24A24H500BF3
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 1A SOT-89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE 1.3A 600V TLAG UL CSA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC PA MOD UMTS BAND2 10-SMD datasheet.pdf
IC FPGA 101 I/O 160PQFP datasheet.pdf
MAX-LOC GRIP-MACH F4 .437-.562 datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 21.2VC SMCJ datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.1W ES6 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf