Vicor Corporation V24A24H500BG
V24A24H500BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A24H500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V24A24H500BG.pdf
Availability of V24A24H500BG
QUANTITY
V24A24H500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24H500BG
Internal Part NumberEIS-V24A24H500BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24H500BG
Related LinksV24A24, V24A24H500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24H500BG Details Description
Related parts for V24A24H500BG
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
RES 27 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 0.5A SOT-323 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6V 20% AXIAL datasheet.pdf