Vicor Corporation V24A24H500BS3
V24A24H500BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24H500BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V24A24H500BS3.pdf
Availability of V24A24H500BS3
QUANTITY
V24A24H500BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24H500BS3
Internal Part NumberEIS-V24A24H500BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24H500BS3
Related LinksV24A24, V24A24H500BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24H500BS3 Details Description
Related parts for V24A24H500BS3
SENSOR 750PSIS M12 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
THERMOEL ASSY DIRECT-LIQUID 2.7A datasheet.pdf
CGRID SL HSG OPT DR/BKRBS 22POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG SLATE 2500' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 36MM datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 12POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf