Vicor Corporation V24A24M400BN
V24A24M400BN picture photo
Mfg. Part Number
V24A24M400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V24A24M400BN.pdf
Availability of V24A24M400BN
QUANTITY
V24A24M400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24M400BN
Internal Part NumberEIS-V24A24M400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24M400BN
Related LinksV24A24, V24A24M400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24M400BN Details Description
Related parts for V24A24M400BN
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
INSERT RCA JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
NOTCHED NUT FOR .1S. RCPT datasheet.pdf
CAP MICA 5600PF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .4MM 100POS datasheet.pdf