Vicor Corporation V24A24M500BN3
V24A24M500BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24M500BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V24A24M500BN3.pdf
Availability of V24A24M500BN3
QUANTITY
V24A24M500BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24M500BN3
Internal Part NumberEIS-V24A24M500BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24M500BN3
Related LinksV24A24, V24A24M500BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24M500BN3 Details Description
Related parts for V24A24M500BN3
RES SMD 160K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 311 I/O 400FBGA datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 316 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 100mA 30-SSOP datasheet.pdf
MKP 5UF 5% 700VDC DRAWING T2 datasheet.pdf