Vicor Corporation V24A24T300BG3
V24A24T300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24T300BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W
Datasheet Download
V24A24T300BG3.pdf
Availability of V24A24T300BG3
QUANTITY
V24A24T300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24T300BG3
Internal Part NumberEIS-V24A24T300BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24T300BG3
Related LinksV24A24, V24A24T300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24T300BG3 Details Description
Related parts for V24A24T300BG3
TRANS NPN DARL 100V 1.5A TO-92 datasheet.pdf
TUBE PVC 600V BLK 9/16"(14.85MM) datasheet.pdf
IC ADC 24BIT RTD I SOURCE 24SOIC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
BATTERY PACK 7.2V 3500MAH NIMH datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
LED ES ARRAY WHITE 2200LM datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MICRO 37C S 36" WHT JACKS datasheet.pdf