Vicor Corporation V24A24T400BL2
V24A24T400BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A24T400BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V24A24T400BL2.pdf
Availability of V24A24T400BL2
QUANTITY
V24A24T400BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24T400BL2
Internal Part NumberEIS-V24A24T400BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24T400BL2
Related LinksV24A24, V24A24T400BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24T400BL2 Details Description
Related parts for V24A24T400BL2
IC QUAD SPLY MONITOR NEG SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 80MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 19000UF 75V SCREW datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 190PO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf