Vicor Corporation V24A24T500BF
V24A24T500BF picture photo
Mfg. Part Number
V24A24T500BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V24A24T500BF.pdf
Availability of V24A24T500BF
QUANTITY
V24A24T500BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24T500BF
Internal Part NumberEIS-V24A24T500BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24T500BF
Related LinksV24A24, V24A24T500BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24T500BF Details Description
Related parts for V24A24T500BF
IDC CABLE - MSC16K/MC16M/MSC16K datasheet.pdf
PHONO JACK 4POS R/A WHITE/RED datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
LED BLUE 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
2GB LPDDR2 X32 400MHZ datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
390UF 500V 35X50MM 105C 3000H datasheet.pdf