Vicor Corporation V24A28C300BL3
V24A28C300BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A28C300BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V24A28C300BL3.pdf
Availability of V24A28C300BL3
QUANTITY
V24A28C300BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28C300BL3
Internal Part NumberEIS-V24A28C300BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28C300BL3
Related LinksV24A28, V24A28C300BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28C300BL3 Details Description
Related parts for V24A28C300BL3
IC PRESSURE SENSOR 8-SOP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 36-72V 1.05A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 5V 75V 15A datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN CLAMP datasheet.pdf
STAINLESS STEEL ALTERNATIVE datasheet.pdf
CRYSTAL 3.686400 MHZ datasheet.pdf
100UF 63V 10X16 datasheet.pdf