Vicor Corporation V24A28E300BG2
V24A28E300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A28E300BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V24A28E300BG2.pdf
Availability of V24A28E300BG2
QUANTITY
V24A28E300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28E300BG2
Internal Part NumberEIS-V24A28E300BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28E300BG2
Related LinksV24A28, V24A28E300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28E300BG2 Details Description
Related parts for V24A28E300BG2
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 144POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
CARDEDGE 34POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 20AWG SIZE 12 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf