Vicor Corporation V24A28E300BG3
V24A28E300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A28E300BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V24A28E300BG3.pdf
Availability of V24A28E300BG3
QUANTITY
V24A28E300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28E300BG3
Internal Part NumberEIS-V24A28E300BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28E300BG3
Related LinksV24A28, V24A28E300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28E300BG3 Details Description
Related parts for V24A28E300BG3
CAP CER 1UF 50V X5R 1210 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-5 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.001UF 10% 330VAC AXIA datasheet.pdf