Vicor Corporation V24A28H300BN3
V24A28H300BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A28H300BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W
Datasheet Download
V24A28H300BN3.pdf
Availability of V24A28H300BN3
QUANTITY
V24A28H300BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28H300BN3
Internal Part NumberEIS-V24A28H300BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.71A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28H300BN3
Related LinksV24A28, V24A28H300BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28H300BN3 Details Description
Related parts for V24A28H300BN3
CAP CER 27PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR50B/AE50M/AKR50B datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 105 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V QFN3333 datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.185" 3MM 2LD datasheet.pdf
IN LINE RCPT 10POS FML SOLDER datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5MM 5-24VDC NPN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 18.5A 2.15 MOHM datasheet.pdf