Vicor Corporation V24A28H400B3
V24A28H400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A28H400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V24A28H400B3.pdf
Availability of V24A28H400B3
QUANTITY
V24A28H400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28H400B3
Internal Part NumberEIS-V24A28H400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28H400B3
Related LinksV24A28, V24A28H400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28H400B3 Details Description
Related parts for V24A28H400B3
CONN SPRING 41POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V 1111 datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 8K EEPROM 8DIP datasheet.pdf
TOOL CRIMP SPLICE/FERUL 10-22AWG datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 4.5A 24 MOHM TH datasheet.pdf
RES 2.94M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
LIFT EYE datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf