Vicor Corporation V24A28H400BS3
V24A28H400BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A28H400BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V24A28H400BS3.pdf
Availability of V24A28H400BS3
QUANTITY
V24A28H400BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28H400BS3
Internal Part NumberEIS-V24A28H400BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.29A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28H400BS3
Related LinksV24A28, V24A28H400BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28H400BS3 Details Description
Related parts for V24A28H400BS3
SPACER MOUNT LED TRI-LEAD .140" datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 8UH SMD datasheet.pdf
CONN RING TONG 24-22AWG #8 PIDG datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 24MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf