Vicor Corporation V24A28H500BF
V24A28H500BF picture photo
Mfg. Part Number
V24A28H500BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V24A28H500BF.pdf
Availability of V24A28H500BF
QUANTITY
V24A28H500BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28H500BF
Internal Part NumberEIS-V24A28H500BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28H500BF
Related LinksV24A28, V24A28H500BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28H500BF Details Description
Related parts for V24A28H500BF
IC FLASH 1MBIT 150NS 80LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO220-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC COUNTER SYNC BINARY 16-SOEIAJ datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 17A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 17POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf