Vicor Corporation V24A28M400BG2
V24A28M400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A28M400BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V24A28M400BG2.pdf
Availability of V24A28M400BG2
QUANTITY
V24A28M400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28M400BG2
Internal Part NumberEIS-V24A28M400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28M400BG2
Related LinksV24A28, V24A28M400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28M400BG2 Details Description
Related parts for V24A28M400BG2
IC REG LDO 5V 0.1A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 3.24M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 130MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS SOLDER PINS datasheet.pdf
RES 26.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT OMNI STICK 5DBI RP TNC FEM datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf