Vicor Corporation V24A28M400BG3
V24A28M400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24A28M400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V24A28M400BG3.pdf
Availability of V24A28M400BG3
QUANTITY
V24A28M400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28M400BG3
Internal Part NumberEIS-V24A28M400BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28M400BG3
Related LinksV24A28, V24A28M400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28M400BG3 Details Description
Related parts for V24A28M400BG3
DIODE GEN PURP 800V 1A DO41 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 785MA 500 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf