Vicor Corporation V24A28M500B2
V24A28M500B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A28M500B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V24A28M500B2.pdf
Availability of V24A28M500B2
QUANTITY
V24A28M500B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28M500B2
Internal Part NumberEIS-V24A28M500B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28M500B2
Related LinksV24A28, V24A28M500B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28M500B2 Details Description
Related parts for V24A28M500B2
IGBT 600V 14A 49W TO220AB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 160 OHM 0804 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 200MA TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 2POS TH datasheet.pdf
RES SMD 76.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONNECTOR CON FLAT VA253 ITALY datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf