Vicor Corporation V24A28M500BG
V24A28M500BG picture photo
Mfg. Part Number
V24A28M500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V24A28M500BG.pdf
Availability of V24A28M500BG
QUANTITY
V24A28M500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A28M500BG
Internal Part NumberEIS-V24A28M500BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A28M500BG
Related LinksV24A28, V24A28M500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A28M500BG Details Description
Related parts for V24A28M500BG
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
RES MO 1W 0.62 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BASESTATION FINAL SOT502B datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO263AB datasheet.pdf
FIXED IND 500NH 14A 2.3 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
GFCI SOCKET TESTER datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 410MW SOD123 datasheet.pdf